2025 йил 27 март санасида Темурийлар тарихи давлат музейида Ислом билимлари ва таълим йўналиши бўйича лойиҳалар муҳокамаси бўлиб ўтди. Муҳокамада қуйидаги устозлар иштирок этишди: Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказидан Бош илмий ходим З.Мунавваров ва Х.Ҳамидов; Фанлар академияси Шарқшунослик институтидан К.Раҳимов, М.Раззақова, Д.Юсупова, М.Исмоилов, Ҳ.Лутфуллаев, А.Жуманазаров, Ҳ.Аминов, С.Аминов, Т.Абдираҳимов ҳамда етакчи илмий ходим Д.Юсупова; Ўзбекистон халқаро ислом академиясидан Академик Ўктам Полвонов, Л.Асророва ҳамда О.Тангиров; Тошкент ислом институтидан У.Ғафуров, С.Примов ҳамда А.Пардаев; «Баҳоуддин Нақшбанд» жомеъ масжиди имом хатиби А.Раззоқов; Ўзбекистон Миллий университетидан С.Жўраева; Низомий педагогика университетидан Н.Хидирова; «Ипак йўли» туризм ва маданий мерос халқаро университети қошидаги “Ипак йўли» халқаро илмий-тадқиқот институтидан М.Юсупова. ТИИ Матбуот котиби 126
Эслатиб ўтамиз, 2024-2025 ўқув йили давомида 6 нафар талаба қизлардан иборат 4 та жамоа бир неча босқичларда беллашиб келаётган эди. Ўтказилган ҳар бир беллашув алоҳида кайфият ва натижаларга бой бўлди. Ҳар бир босқич талаба қизларнинг янада шижоатланишига сабаб бўлди. Бугунги умумхалқ “Наврўз” байрамига бағишлаб ўтказилган финал беллашуви ҳам ўзгача руҳда ўтди. Талаба қизлар финал босқичда янада жидду-жаҳд билан беллашдилар ҳамда қуйидаги натижа қайд этилди: 1-ўрин: “Пешқадамлар” гуруҳи; 2-ўрин: “Улун нуҳа” гуруҳи; 3-ўрин: “Фотима Самарқандия” гуруҳи; 4-ўрин: “Сабиқот” гуруҳи. “Заковат” интеллектуал ўйинининг ўтказилиши анъана тусига кириши талаба қизларда интеллектуал салоҳиятни ошириш ва чархлашга сабаб бўлишига умид қилган ҳолда ушбу анъанани давом эттириш ниятида илк мавсумга якун ясалди. ТИИ Матбуот хизмати 154
Ahli sunna e'tiqodiga ko‘ra, Alloh taoloning hayot, iroda, qudrat va kalom sifatlari singari ilm sifatini Uning haqiqiy, azaliy sifatlaridan biri ekaniga imon keltirishimiz lozim bo‘ladi. Ilm deganda, bilinishi mumkin bo‘lgan narsalarni aniq-ravshan qilib ochib beradigan sifat tushuniladi. Bu sifat bandalarga nisbat berilganda oldin ma'lum bo‘lmagan yoki aniq bo‘lmagan narsalarni aniq-ravshan qilish ma'nosi nazarda tutiladi. - Toshkent islom instituti magistranti Muxlisa NARZULLAYEVA
Alloh taolo bandalarining abadiy saodat-farovonlikka erishishlari uchun hayot taqvimida rahmat va mag’firatga to’la, ruhimizni oziqlantiradigan ayrim ma’naviy mavsumlarni belgilab qo’ygan. Ularning ichida eng barakotlisi shubhasiz, muborak Ramazon oyidir. Ushbu oyda bizga hidoyat manbai bo’lgan Qur’on nozil qilingan. - Toshkent islom instituti talabasi Munisa GIYOSOVA